MODY KAPSAMLI PANEL (21 GEN)

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

MODY KAPSAMLI PANEL (21 GEN)
Entegrasyon KoduMDP6163
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/SinonimlerMaturity-Onset Diabetes of the Young, Gençlikte Ortaya Çıkan Erişkin Tip Diyabet
Gen Adı ABCC8, AKT2, BLK, CEL, GCK, GLIS3, GLUD1, HADH, HNF1A, HNF1B, HNF4A, INS, INSR, KCNJ11, KLF11, NEUROD1, PAX4, PDX1, SLC2A2, WFS1, ZFP57
OMIM No606391
Çalışma Süresi60 Gün
YöntemNGS
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan(EDTA)5 mlMor Kapaklı18-24 °C 72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriMODY, genellikle ergenlik döneminde veya erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkan monojenik bir diyabet şeklidir. MODY'ye neden olan bir dizi farklı gen mutasyonunun, pankreasın insülin üretme yeteneğini sınırladığı gösterilmiştir. Bu, yüksek kan şekeri seviyelerine yol açar ve zamanla vücut dokularına, özellikle gözlere, böbreklere, sinirlere ve kan damarlarına zarar verebilir. MODY'nin klinik özellikleri, bir kişinin sahip olduğu gen mutasyonlarına bağlıdır. Bazı mutasyon türlerine sahip kişiler, yaşamları boyunca sabit kalan, hafif şeker hastalığı semptomları olan veya hiç olmayan ve uzun vadeli komplikasyonlar geliştirmeyen hafif yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olabilir. Yüksek kan şekeri seviyeleri yalnızca rutin kan testleri sırasında keşfedilebilir. Bununla birlikte, diğer mutasyonlar, insülin veya sülfonilüreler adı verilen bir tür oral diyabet ilacı ile spesifik tedavi gerektirir.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.