KONJENİTAL LEBER AMAUROSİS TİP 2-RPE65 TÜM GEN DİZİ ANALİZİ

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

KONJENİTAL LEBER AMAUROSİS TİP 2-RPE65 TÜM GEN DİZİ ANALİZİ
Entegrasyon KoduMDP1586
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/Sinonimler -
Gen Adı RPE65
OMIM No180069
Çalışma Süresi60 Gün
YöntemNGS
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA)5 mLMor Kapaklı18-24 °C72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriLeber konjenital amaurosis, tümü normal görme için gerekli olan en az 14 gendeki mutasyonlardan kaynaklanabilir. Bu genler retinanın gelişiminde ve işlevinde çeşitli roller oynarlar. Örneğin, bu bozuklukla ilişkili bazı genler, fotoreseptörler adı verilen ışığı algılayan hücrelerin normal gelişimi için gereklidir. Diğer genler, göze giren ışığın beyne iletilen elektrik sinyallerine dönüştürüldüğü süreç olan fototransdüksiyonda yer alır. Yine başka genler, birçok hücre türünün yüzeyinden dışarı çıkan mikroskobik parmak benzeri çıkıntılar olan kirpiklerin işlevinde rol oynar. Kirpikler, görme dahil olmak üzere çeşitli duyusal girdi türlerinin algılanması için gereklidir.Leber konjenital amaurosis ile ilişkili genlerin herhangi birinde meydana gelen mutasyonlar, retinanın gelişimini ve işlevini bozarak erken görme kaybına neden olur. CEP290, CRB1, GUCY2D ve RPE65 genlerindeki mutasyonlar, bozukluğun en yaygın nedenleri iken, diğer genlerdeki mutasyonlar genellikle vakaların daha küçük bir yüzdesini oluşturur. Leber konjenital amaurozu olan tüm insanların yaklaşık yüzde 30'unda bozukluğun nedeni bilinmemektedir.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.