KİSTİK FİBROZİS – CFTR TÜM GEN DİZİ ANALİZİ

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

KİSTİK FİBROZİS - CFTR TÜM GEN DİZİ ANALİZİ
Entegrasyon KoduMDP1540
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/SinonimlerCFTR
Gen Adı ABC35, ABCC7, CF, CFTR/MRP, MRP7, TNR-CFTR, dJ760C5.1
OMIM No602421
Çalışma Süresi30 Gün
YöntemNGS
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA)5 mLMor Kapaklı18-24 °C72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriCFTR Geni, ATP bağlayıcı kaset (ABC) taşıyıcı süper ailesinin bir üyesini kodlar. CFTR geni kromozon 7 üzerinde lokalizedir. Bu gendeki mutasyonlar, Kuzey Avrupa kökenli popülasyonlarda en yaygın ölümcül genetik bozukluk olan kistik fibrozise neden olur. Kistik fibroz (CF), otozomal resesif kalıtılan bir hastalıktır ve esas olarak akciğerleri, pankreas ve ter bezlerini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Kalın, yapışkan mukus üretimine yol açar ve tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonlarına ve pankreasın işlev bozukluğuna neden olabilir. Yeni nesil dizileme yöntemi ile CFTR geninde tüm ekzonlar taranmaktadır. CFTR geni 27 ekzondan oluşmaktadır ve Xp11.23'de lokalizedir. Yeni nesil dizileme yöntemi ile tüm ekzonlar taranmaktadır.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.