HLA DP, DR, DQ DOKU TİP TAYİNİ (DÜŞÜK ÇÖZÜNÜRLÜK SSP)

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

HLA DP, DR, DQ DOKU TİP TAYİNİ (DÜŞÜK ÇÖZÜNÜRLÜK SSP)
Entegrasyon KoduMDP1429
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/Sinonimler -
Gen Adı HLA
OMIM No142800, 142830, 142840
Çalışma Süresi15 Gün
YöntemPCR-SSP (DÜŞÜK ÇÖZÜNÜRLÜK)
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA)5 MlMor Kapaklı18-24 °C72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriVücut hücrelerinin ve dokularının yüzeyinde antijen adı verilen maddeleri tanımlayan bir kan testidir. Bağışıklık sistemi antijenlere bakar ve normal vücut dokusu ile yabancı doku arasındaki farkı söyleyebilir. Doku tipi, dokular veya kan hücreleri (trombosit gibi) için en iyi eşleşmeyi bulmaya yardımcı olur. Bazı durumlarda, bir kişinin otoimmün hastalıklar gibi vücudun kendi hücrelerine saldırmasına neden olan belirli hastalıkları geliştirme şansı olup olmadığını görmek için doku tipi testi yapılabilir.Bir doku tipi testi için iki ana antijen grubu kullanılır. Sınıf I, bazı kan hücrelerinde bulunan üç sınıf antijene (HLA-A, HLA-B, HLA-C) sahiptir. Sınıf II, yalnızca vücuttaki belirli hücrelerde bulunan bir sınıf antijene (HLA-D) sahiptir. Sınıf II DP, DR, DQ allellerinin SSP düşük çözünürlük yöntemiyle tiplendirmesi yapılır.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.