Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

HLA B27 PCR
Entegrasyon KoduMDP1422
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/SinonimlerTest Sinonim: Ankilozan spondilit yatkınlığı Gen Sinonim: AS; HLAB; B-4901
Gen Adı HLA B
OMIM No142830
Çalışma Süresi10 Gün
YöntemRT PCR
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA)5 mlMor Kapaklı18-24 °C 72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriHücre yüzeyinde insan lökosit antijeninin B27 (HLA-B27) bulunup varlığının belirlenmesi; HLA-B27 varlığında ise muhtemel bir otoimmun hastalığınızın olup olmadığını değerlendirmek amacıyla yapılır. HLA-B27 antijenleri genellikle beyaz kan hücrelerinde bulunurak bağışıklık sisteminin sağlıklı vücut dokusundaki ve enfeksiyonlara neden olan yabancı maddelerdeki farkı belirlemesine yardımcı olur. Bu test, reaktif artrit, ankilozan spondilit, vb. gibi bir otoimmün hastalığı teşhis etmek için istenir. Test pozitif ise, HBL-B27'nin kanda mevcut olduğu ve test negatif ise otoimmün bozukluğun olmadığı anlamına gelmez. Bu test ayrıca, verici ve reseptör arasındaki uygun uyumu kontrol etmek için böbrek veya kemik iliği nakli yapılmadan önce istenir.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.