HBV (HEPATİT B) DNA PCR

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

HBV (HEPATİT B) DNA PCR
Entegrasyon KoduMDP234
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/SinonimlerHBV
Gen Adı -
OMIM No -
Çalışma Süresi7 Gün
YöntemRT PCR
Red Kriterleri1,3,4,9
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Biyopsi, Serum, Plazma (EDTA)2 mLSteril Kap, Kırmızı Kapaklı, Mor Kapaklı,2-18 °C 48 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriSerum hepatiti olarak da adlandırılan HBV, kanda en yüksek konsantrasyonda bulunur; ayrıca semen, vajinal salgılar ve diğer vücut sıvılarında da bulunur. Kronik enfeksiyon riski virüsün alındığı yaş ile ilgilidir ve küçük çocuklarda en yüksektir. Erişkinlerin ise %95’i tamamen iyileşir ve enfeksiyon kronikleşmez. HBV enfeksiyonu riski yüksek olan gruplar; enfekte annelerden doğan bebekler, enfekte kişilerin cinsel eşleri, damar-içi ilaç bağımlıları ve hemodiyaliz hastaları sayılabilir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde 2 milyardan fazla insan HBV ile enfektedir; 350 milyondan fazla kişini de kronik enfeksiyon nedeniyle siroz ve karaciğer kanseri riski altında olduğu tahmin edilmektedir.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.