HEMİPLEJİK MİGREN TİP 2-ATP1A2 TÜM GEN DİZİ ANALİZİ

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

HEMİPLEJİK MİGREN TİP 2-ATP1A2 TÜM GEN DİZİ ANALİZİ
Entegrasyon KoduMDP1302
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/Sinonimler -
Gen Adı ATP1A2
OMIM No182340
Çalışma Süresi30 Gün
YöntemNGS
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA)5 mLMor Kapaklı18-24 °C 72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriATP1A2 ve CACNA1A genlerindeki mutasyonların sporadik hemiplejik migrene neden olduğu bulunmuştur. Bu genlerden üretilen proteinler, hücre zarları boyunca yüklü atomları (iyonları) taşır. Bu iyonların hareketi, beyindeki sinir hücreleri (nöronlar) ve sinir sisteminin diğer bölümleri arasındaki normal sinyalleşme için kritiktir. Nöronlar arasındaki sinyal, bir nörondan salınan ve komşu nöronlar tarafından alınan, nörotransmiterler adı verilen kimyasallara dayanır. ATP1A2 ve CACNA1A genlerindeki mutasyonlar, beyindeki bazı nörotransmiterlerin normal salınımını ve alımını bozduğu düşünülen nöronlardaki iyonların taşınmasını bozar. Ortaya çıkan anormal sinyal, şiddetli baş ağrılarına ve sporadik hemiplejik migrenin karakteristik auralarına yol açabilir.
Sporadik hemiplejik migreni olan birçok insanda bilinen genlerden birinde mutasyon yoktur. Araştırmacılar, bu genler tanımlanmamasına rağmen, diğer genlerdeki mutasyonların da duruma dahil olduğuna inanıyor.
CACNA1A ve ATP1A2 genlerindeki mutasyonların her yıl milyonlarca insanı etkileyen yaygın migrenlerde rol oynadığına dair çok az kanıt vardır. Araştırmacılar, sporadik hemiplejik migren gibi nadir görülen migren tiplerinin yanı sıra daha yaygın migren formlarının altında yatan ek genetik değişiklikler arıyorlar.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.