GAUCHER HASTALIĞI – GBA TÜM GEN DİZİ ANALİZİ

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

GAUCHER HASTALIĞI - GBA TÜM GEN DİZİ ANALİZİ
Entegrasyon KoduMDP1232
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/SinonimlerGBA1, GLUC
Gen Adı GBA
OMIM No606463
Çalışma Süresi30 Gün
YöntemNGS
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA)5 mLMor Kapaklı18-24 °C72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriAsit beta-glukoserebrosidazBeta-glukosidaz (GBA) olarak da bilinen , glikolipid glukosilseramidin (GlcCer) seramit ve glikoza parçalanmasını katalize eden bir lizozomal enzimdir. Gaucher hastalığı (GD), makrofaj-monosit hücrelerinde glukosilseramid birikmesiyle karakterize nadir görülen bir genetik bozukluktur. Bozukluk, glukoserebrosidaz (GBA)enziminin eksikliğinden kaynaklanır. Gaucher hastalığı tip I olan hastalarda GBA geninde yaklaşık 200 mutasyon tanımlanmıştır. Hastalıktan sorumlu olan GBA geni 11 ekzondan oluşmaktadır. Yeni Nesil dizileme yöntemi ile tüm ekzonlar taranmaktadır.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.