FAKTÖR V LEİDEN MUTASYON ANALİZİ (G1691A)

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

FAKTÖR V LEİDEN MUTASYON ANALİZİ (G1691A)
Entegrasyon KoduMDP1157
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/SinonimlerFVL; PCCF; THPH2; RPRGL1
Gen Adı F5
OMIM No612309
Çalışma Süresi10 Gün
YöntemRT PCR
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA)5 mlMor Kapaklı18-24 °C 72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriFaktör V Leiden mutasyonunda, Faktör V, protein C tarafından inaktive edilemez ve protein C direnci oluşur. Aktif Faktör V miktarının artmasıyla venöz tromboemboli riski artar. Derin ven trombozu, en yaygın bacaklarda olmak üzere en sık görülen venöz tromboembolidir. Heterozigot mutasyonda derin ven trombozu riskinde hafif bir artış görülürken, homozigot mutasyonda bu risk önemli oranda artmıştır. Kadınlarda, tekrarlayan gebelik kayıpları, preeklampsi, gelişme geriliği, ablasyo plasenta gibi durumlarla da ilişkili olduğu düşünülmektedir.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.