DRAVET SENDROMU-SCN1A TÜM GEN DİZİ ANALİZİ

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

DRAVET SENDROMU-SCN1A TÜM GEN DİZİ ANALİZİ
Entegrasyon KoduMDP1098
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/SinonimlerDEE6; DRVT; FEB3; FHM3; NAC1; SCN1; SMEI; DEE6A; DEE6B; EIEE6; FEB3A; HBSCI; GEFSP2; Nav1.1
Gen Adı SCN1A
OMIM No182389
Çalışma Süresi60 Gün
YöntemNGS
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA)5 MlMor Kapaklı18-24 °C72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriDaha önce şiddetli miyoklonik bebeklik epilepsisi (SMEI) olarak adlandırılan Dravet sendromu, bebeklik veya erken çocukluk döneminde başlayan ve hafif ila şiddetli arasında değişen bir semptom yelpazesi içerebilen bir epilepsi sendromudur. Dravet sendromu (DRVT) vakalarının çoğu, SCN1A genindeki heterozigot mutasyondan kaynaklanır. Mutasyonların yaklaşık %95'i de novo meydana gelir. SCN1A geni, sodyum kanalları yapmak için talimatlar sağlayan bir gen ailesine aittir. Pozitif yüklü sodyum atomlarını (sodyum iyonları) hücrelere taşıyan bu kanallar, hücrenin elektrik sinyalleri üretme ve iletme yeteneğinde kilit rol oynar. SCN1A geni mutasyonlarının %73-%92 arası dizileme analizi ve %8-%27 arası delesyon duplikasyon analizi ile tespit edilebilmektedir. Dravet sendromu otozomal dominant modelde kalıtılır.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.