COMT Val158Met POLİMORFİZMİ

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

COMT Val158Met POLİMORFİZMİ
Entegrasyon KoduMDP999
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/Sinonimler -
Gen Adı COMT
OMIM No -
Çalışma Süresi30 Gün
YöntemSanger
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA) 5 mLMor Kapaklı18-24 °C72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriCOMT geninde, kodon 158'de bir valin (Val) ila metionin (Met) yer değiştirmesi sonucu fonksiyonel bir polimorfizm Met aleli, azaltılmış katabolik aktivite ile ilişkilidir ve daha fazla tonik ve azaltılmış fazik striatal dopaminerjik iletim ile bağlantılıdır. Özellikle, COMT Val158Met polimorfizmi, enzimatik aktiviteyi ve sonuç olarak belirli beyin bölgelerindeki (prefrontal korteks ve hipokampus) sinaptik dopamin konsantrasyonunu değiştirir. COMT gen polimorfizminin şizofreni, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, migren gibi hastalıkların; agresif ve antisosyal davranışların patogenezinde etkili olduğu bilinmektedir.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.