ÇÖLYAK HLA GENOTİP ANALİZİ (DQ2, DQ8)

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

ÇÖLYAK HLA GENOTİP ANALİZİ (DQ2, DQ8)
Entegrasyon KoduMDP1021
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/Sinonimler -
Gen Adı HLA-DQ2.2, HLA-DQ2.5, HLA-DQ8
OMIM No212750
Çalışma Süresi20 Gün
YöntemReal Time PCR
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA)5 mLMor Kapaklı18-24 °C 72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriÇölyak hastalığı (ya da Gluten Enteropatisi), bağırsaklardaki villus yapılarının bozulması ile besinlerin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Hastalığın ortaya çıkmasında genler ve genetik olmayan etkenler birlikte rol oynar. Genetik açıdan Çölyak Hastalığına yatkınlık ile en kuvvetli ilişki, HLA-DQ2 (HLA-DQ2.2, HLA-DQ2.5) ve HLA-DQ8 alt tiplerini kodlayan allellerinin varlığı tanıda yardımcıdır. Bu test kapsamında, Çölyak Hastalığı ile ilişkili HLA-DQ2.2, HLA-DQ2.5 ve HLA-DQ8 heterodimerlerinin alt ünitelerini kodlayan farklı HLA-DQA1 ve HLA-DQB1 allellerinin moleküler genetik analizi yapılır.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.