BİOTİNİDAZ EKSİKLİĞİ-BTD TÜM GEN DİZİ ANALİZİ

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

BİOTİNİDAZ EKSİKLİĞİ-BTD TÜM GEN DİZİ ANALİZİ
Entegrasyon KoduMDP897
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/SinonimlerBiocytin Hydrolase
Gen Adı BTD
OMIM No609019
Çalışma Süresi30 Gün
YöntemNGS
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA) 5 mLMor Kapaklı 18-24 °C72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriBiyotinidaz eksikliği, vücudun biyotin vitamininin geri dönüşümünü sağlayamadığı kalıtsal bir bozukluktur. BTD genindeki mutasyonlar, Biyotinidaz eksikliğine sebep olur. Bu bozukluk tedavi edilmezse vücudun birçok bölümünü etkileyebilir ve gelişimin gecikmesine neden olabilir. Biyotinidaz eksikliğine neden olan mutasyonların çoğu, biyotinidaz enzimindeki tek amino asitleri değiştirir. Bu değişiklikler enzimin kritik bölgelerinde meydana gelir ve enzimin aktivitesini azaltır veya ortadan kaldırır. Bu enzim yeterince olmadan biyotin geri dönüştürülemez. Ortaya çıkan serbest biyotin eksikliği, biyotine bağımlı karboksilazların aktivitesini bozar ve vücutta potansiyel olarak toksik bileşiklerin birikmesine yol açar. Durum derhal tedavi edilmezse, bu birikim çeşitli hücre ve dokulara zarar vererek biyotinidaz eksikliği ile ilişkili belirti ve semptomlara neden olur. Biyotinidaz eksikliği otozomal resesif olarak kalıtılır. BTD mutasyonlarının %99'ı dizileme analizi ile tespit edilebilmektedir.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.