ASERÜLOPLAZMİNEMİ – CP TÜM GEN DİZİ ANALİZİ

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

ASERÜLOPLAZMİNEMİ - CP TÜM GEN DİZİ ANALİZİ
Entegrasyon KoduMDP6305
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/SinonimlerCP-2
Gen Adı CP
OMIM No117700
Çalışma Süresi30 Gün
YöntemNGS
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA)5 mLMor Kapaklı18-24 °C72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriAseruloplazminemi, demirin beyinde ve diğer organlarda kademeli olarak biriktiği bir hastalıktır. Beyindeki demir birikimi, genellikle yetişkinlikte görülen ve zamanla kötüleşen nörolojik sorunlara neden olur. Dokularda ve organlarda demir birikimi, kanda demir eksikliğine yol açar, bu da kırmızı kan hücrelerinin yetersizliğine yol açar (anemi). Anemi ve diyabet genellikle etkilenen bir kişinin yirmili yaşlarında ortaya çıkar. Aseruloplasmineminin spesifik özellikleri ve şiddeti, aynı aile içinde bile değişebilir. CP genindeki mutasyonlar, aseruloplazminemiye neden olur. CP genindeki mutasyonlar aseruloplazminemiye neden olur. CP geni, demir taşınması ve işlemesinde yer alan seruloplazmin adı verilen bir protein yapmak için talimatlar sağlar. Seruloplazmin, demirin vücudun organlarından ve dokularından taşınmasına yardımcı olur ve onu, oksijenin taşınmasına yardımcı olmak için kırmızı kan hücrelerine taşıyan transferrin adı verilen bir moleküle katılmaya hazırlar. CP mutasyonlarının %94'ü dizileme analizi ile tespit edilebilmektedir.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.