AML-NPM1 DİZİ ANALİZİ (EKZON 12)

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

AML-NPM1 DİZİ ANALİZİ (EKZON 12)
Entegrasyon KoduMDP782
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/SinonimlerNükleofosmin 1 Gen Mutasyonu
Gen Adı NPM1
OMIM No164040
Çalışma Süresi20 Gün
YöntemSanger
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA),Kemik İliği (EDTA)5 mlMor Kapaklı18-24 °C 72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriNPM1 mutasyonları, akut miyeloid lösemi (AML) için önemli belirteçlerdir. AML hastalarının yaklaşık %60'ında NPM1 geni 12. ekzonunda mutasyonlar saptanmaktadır. Araştırmaları göre 40'a yakın mutasyon tanımlanmış olup bunlar sıklıkla 4 baz insersiyonu şeklindedir. Çoğunlukla saptanan insersiyonlar şunlardır; mutasyon A (TCTG), mutasyon B (CATG), mutasyon D (CCTG), mutasyon I (CAGA), mutasyon J (CTTG) ve mutasyon K (TATG). Mutasyon A (TCTG insersiyonu) tüm NPM1 mutasyona uğramış AML vakalarının yaklaşık % 80'inde bulunan, en yaygın görülen varyanttır. Bu mutasyonlar; tedaviye yanıt, minimal rezidüel hastalık takibi ve hastalık tekrarının erken saptanması konularında bilgi verici olan iyi bir prognostik marker kabul edilmektedir.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.