AİLESEL AKUT NEKROTİZAN ENSEFALOPATİ-RANBP2 TÜM GEN DİZİ ANALİZİ

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

AİLESEL AKUT NEKROTİZAN ENSEFALOPATİ-RANBP2 TÜM GEN DİZİ ANALİZİ
Entegrasyon KoduMDP6259
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/Sinonimlernup3; nup358; si:ch1073-55a19.2
Gen Adı RANBP2
OMIM No601181
Çalışma Süresi30 Gün
YöntemNGS
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA)5 mlMor Kapaklı18-24 °C 72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriAkut nekrotizan ensefalopati tip 1, enfeksiyonla indüklenen akut ensefalopati 3 veya IIAE3’e duyarlılık olarak da bilinen, grip gibi viral bir enfeksiyonun ardından ortaya çıkan nadir görülen bir beyin hastalığı (ensefalopati) türüdür. Akut nekrotizan ensefalopati tip 1’li hastalar, beyinlerinin belirli bölgelerinde hasar alanları (lezyonlar) geliştirir. Durum ilerledikçe, bu beyin bölgelerinde şişme (ödem), kanama ve sonra doku ölümünü (nekroz) gerçekleştirir. İleri beyin hasarları ve doku kaybı ensefalopati ile sonuçlanır. Akut nekrotizan ensefalopati tip 1 çok nadir görülen bir vakadır(oranı bilinmemektedir). RANBP2 genindeki mutasyonların, akut nekrotizan ensefalopati tip 1 gelişme riskini arttırdığı bulunmuştur. Bu mutasyonlar kendi başlarına sağlık sorunlarına neden olmaz; sadece bir viral enfeksiyonun ardından nörolojik problemleri tetiklediği görülmüştür. Akut nekrotizan ensefalopati tip 1, otozomal dominant paternde kalıtsaldır. Çoğu durumda, etkilenmiş bireyler bir ebeveynden mutasyonu devralır. Diğer vakalar, gendeki yeni mutasyonlardan kaynaklanır (de novo) ve ailelerinde hastalık öyküsü olmayan kişilerde ortaya çıkar. RANBP2 gen mutasyonuna sahip olan bazı kişiler asla hastalık geliştirmezler (azalmış penetrasyon olarak bilinen bir durum). RANBP2 gen mutasyonuna sahip bir bireyin yaşamı boyunca akut nekrotizan ensefalopati tip 1 geliştirme şansının yüzde 40 olduğu tahmin edilmektedir. Ek genetik veya çevresel faktörler, bir enfeksiyonun bu durumun belirtilerini ve semptomlarını tetikleyip tetiklemediğinde muhtemelen rol oynar. Bireyin beslenme durumu ve önceki enfeksiyonların sayısı gibi sağlık geçmişi de riski etkileyebilir.
Etkilenen bir aile üyesinde RANBP2 patojenik varyantı tanımlandığında, yüksek risk altındaki gebelikler için doğum öncesi test mümkündür.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.