Medigen_Slider_Tasarimi_1200X250_2021

COVID19 ( SARS – COV-2 ) OMİCRON varyantı ile ilgili neler biliyoruz ?

Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüsü 2’nin ( SARS -CoV-2 ) yeni bir varyantı olan Omicron ( B.1.1.529 ), Kasım 2021’de Botsvana ve Güney Afrika’da tanımlanmış ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “endişe verici varyant” olarak belirlenmiştir. Varyantın Dünya Sağlık Örgütü tarafından 24 Kasım’da bildiriminden bu yana, sağlık yetkilileri en az beş kıtada bir düzineden fazla ülkede tespit edilmiştir.

Omicron, NSP12 ve NSP14 gibi önemli olan diğer proteinlere ek olarak, halihazırda oldukça bulaşıcı olan delta varyantındaki 16 mutasyona kıyasla tek başına spike proteininde en az 32 mutasyonu ve daha önce “endişe verici varyant” olarak rapor edilmiş çok sayıda mutasyonu da barındırmaktadır. Omicron varyantındaki daha yüksek mutasyon sayısı, varyantın daha bulaşıcı ve/veya bağışıklık korumasından kaçınmada daha iyi olabileceği anlamına gelebilir. 2021 Kasım ayında ilk çıkan yayınlarda Omicron’un diğer varyantlardan daha bulaşıcı olabileceği bilgisine ek olarak mevcut aşılara kısmen dirençli olabileceği bildirilmiştir (PMID: 34845008). 2021 Aralık ayında ise, Hong Kong’daki bir karantina otelinde katı önlemlere rağmen tam aşılı bireyler arasında bulaşın olduğu ancak bu kişilerde klinik bulguların gözlenmediği bildirilmiştir (PMID: 34860154). 2021 Aralık ayının ilk haftası itibariyle, Omicron varyantı enfeksiyonuna bağlı ölüm bildirimi yapılmamıştır.

Omicron’un Delta dahil diğer varyantlara kıyasla, aşılardan kaçma ve yeniden enfeksiyonlara neden olma potansiyelinin yanı sıra bulaşıcılığı ve ciddiyeti henüz net değildir. Şu anda Omicron ile ilişkili semptomların diğer varyantlardan farklı olduğunu gösteren net bilgiler bulunmamaktadır.