SPİNAL MÜSKÜLER ATROFİ (SMA) TARAMA TESTİ

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

SPİNAL MÜSKÜLER ATROFİ (SMA) TARAMA TESTİ
Entegrasyon KoduMDP6411
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/Sinonimler -
Gen Adı SMN1
OMIM No253300
Çalışma Süresi7 Gün
YöntemReal Time PCR
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA)5 mLMor Kapaklı18-24 °C72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriOtozomal resesif olarak aktarılan Spinal musküler atrofi (SMA), ilerleyici dejenerasyon ve omurilikteki ve beyin sapı çekirdeklerindeki ön boynuz hücrelerinin geri dönüşü olmayan kaybından kaynaklanan kas güçsüzlüğü ve atrofisi ile karakterizedir. Zayıflığın başlangıcı doğumdan yetişkinliğe kadar değişir. Zayıflık simetrik, proksimal, distal ve ilerleyicidir. SMA teşhisi, motor güçlükler veya gerileme öyküsü, proksimal kas zayıflığı, azalmış /yok derin tendon refleksleri, motor ünite hastalığı kanıtı olan bir probandda, moleküler genetik üzerinde SMN1'deki bialelik patojenik varyantların tanımlanmasıyla belirlenir. SMN1'in dozajını belirlemek için gen hedefli delesyon / duplikasyon analizi, ilk olarak SMN1 exon 7 için gerçekleştirilir. SMN1 exon 7'nin bir kopyası mevcutsa, SMN1'in sekans analizini gerçekleştirilmesi önerilir.Bu test, evlilik öncesi, hasta çocuğunda delesyon saptanan ya da ailede benzer hastalığın olduğu durumlarda aileye sonraki gebelikler için doğum öncesi tanı sağlamak amacı ile yapılmaktadır.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.