NEFROTİK SENDROM GENETİK PANELİ

Arama
Generic filters
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Select all
Filter by Categories
testler

NEFROTİK SENDROM GENETİK PANELİ
Entegrasyon KoduMDP4737
SUT KoduYetkili ile irtibata geçiniz. 0216 681 15 15
Kısa Adı/SinonimlerCNF, NPHN; PDCN, SRN1; AWT1, GUD, NPHS4, WAGR, WIT-2
Gen Adı NPHS1, NPHS2, WT1
OMIM No602716, 604766, 607102
Çalışma Süresi45 Gün
YöntemNGS
Red Kriterleri1,2,3
Örnek TürüMiktarTüpTransfer ŞartlarıÇalışma Günleri
Kan (EDTA)5 mLMor Kapaklı18-24 °C72 SaatHer Gün
Doldurulması Zorunlu FormlarAnamnez&Onam Formu
Test BilgileriNefrotik sendrom otozomal resesif (AR) veya otozomal dominant (AD) olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Otozomal resesif olarak kalıtılan Nefrotik sendromun başlıca nedenleri nefrin (NPHS1), podosin (NPHS2) mutasyonlarıdır. Otozomal dominant olarak kalıtılan nefrotik sendroma neden olan genlerden bir tanesi de WT1 genidir. NPHS1 veya NPHS2 genindeki mutasyonlar, çoğu konjenital nefrotik sendrom vakasına neden olur. NPHS1 genindeki mutasyonların OR kalıtım gösteren ve konjenital nefrotik sendromun en sık görülen tipi olan Fin tipi nefrotik sendroma neden olduğu gösterilmiştir. a WT1 geninin 8. ve 9. ekzonlarındaki mutasyonların izole SDNS’ye de neden olduğu gösterilmiştir. Nefrotik sendrom genetik panel testinin birincil amacı, semptomatik bireylerde tanı koymak ve ayrıca aile üyelerinde riski tahmin etmektir.
Red Tanımları(1)Transport Süresi ve Koşullarına Uymayan Numuneler (2)Dondurulmuş Numuneler (3)Pıhtılaşmış Numuneler (4)Hemolize Numuneler (5)Lipemik Numuneler (6)Hiperbilurubinemik Numuneler (7)Formol İçine Alınmış Numuneler (8)Alkol İçerisine Alınmış Numuneler (9)Steril Olmayan Numuneler.
Kıymetli numune grubundaki örnekler, Numune Kabul Ünitesi tarafından direkt red edilmez. İlgili Departman Sorumluları numunenin kabulüne/reddine karar verir.